- Strona główna
- Budowa komór chłodniczych i mroźniczych
Budowa komór chłodniczych i mroźniczych
CO TO JEST KOMORA CHŁODNICZA I DO CZEGO SŁUŻY?
Komora chłodnicza lub mroźnicza to urządzenie, które pozwala w pełni kontrolować temperaturę w przestrzeni chłodzonej i tym samym precyzyjnie dopasować ją do rodzaju przechowywanych produktów, zapewniając jednocześnie więcej przestrzeni aniżeli dostępna w urządzeniach chłodniczych z którymi klient styka się na co dzień: witrynach, regałach, szafach czy ladach chłodzących.
Głównym celem tych urządzeń jest przechowywanie szerokiej gamy produktów spożywczych. Najczęściej w komorach gromadzi się:
- napoje, warzywa i owoce, nabiał i tłuszcze, mięso i wędliny, ryby (gdzie zastosowanie mają standardowe komory, czyli z zakresu temperaturowego od -1 do +10°C),
- masarnicze oraz mleczne produkty przetworzone, wymagające niejednokrotnie głębokiego mrożenia (z temperaturą do -25 °C) oraz
- pozostałe towary niespożywcze jak np. leki.
Interesuje Cię profesjonalna budowa komór chłodniczych i/lub montaż komory do przechowywania wędlin? Poznaj ofertę eLADEX i dołącz do grona zadowolonych klientów.
DLA KOGO PROJEKT KOMORY CHŁODNICZEJ?
Komora chłodnicza jest idealnym rozwiązaniem dla sklepów, lokali gastronomicznych, barów, zakładów produkcyjnych czy placówek medycznych i sprawdzi się wszędzie tam gdzie potrzeba większej przestrzeni niż może zaoferować standardowe urządzenie chłodzące. Wśród biznesów, w których komory chłodnicze lub mroźnicze wyróżnia się najczęściej:
OPIS MODUŁOWEJ KOMORY CHŁODNICZEJ / MROŹNICZEJ
Oferowane komory chłodnicze oraz mroźnicze są wykonane z paneli poliuretanowych o grubości 80 lub 100 mm. Mają one charakter modułowy. Składana konstrukcja pozwala na elastyczną przebudowę poprzez dodanie nowych paneli lub ich demontaż bez uszczerbku dla szczelności połączeń. Komory wstępują w białym kolorze RAL9003 oraz są w standardzie montowane na zamki hakowe CAM-LOCK lub tradycyjne tj. skręcane. Urządzenia te wykonuje się z elementów uznanych europejskich producentów, gwarantujących spełnienie najbardziej restrykcyjnych norm sanitarnych.
Podłoga jest zabezpieczona płytą stalową ocynkowaną gr. 1 mm. Dostępne są również komory bez podłogi - stawiane bezpośrednio na podłodze pomieszczenia.
WYPOSAŻENIE CHŁODNI I MROŹNI
Komory chłodzące i mrożące są urządzeniami praktycznie bezobsługowymi. Wygodny system automatycznego rozmrażania parownika ogranicza potrzebę wykonywania prac serwisowych we własnym zakresie. W instalacjach znajduje się nowoczesny czynnik chłodniczy, który cechuje się mniejszą szkodliwością dla środowiska naturalnego. Cenna jest także możliwość bardzo precyzyjnej regulacji temperatury wewnątrz komory. Urządzenia chłodzące można ustawiać w zakresie od 0 do 15 st. C., z kolei komory mrożące działają od -20 do 0 st. C. Pozwala to na optymalne dostosowanie temperatury do potrzeb przechowywanych produktów i przedłużenie ich świeżości.
Wszystkie komory chłodnicze są przygotowywane na indywidualne zamówienie klienta. Montuje się je na miejscu w ciągu 3-5 tygodni od złożenia zamówienia. W zależności od potrzeb można zamontować w nich regały odpowiadające potrzebom przechowywanych produktów. Dodatkowo można wybrać typ agregatu charakterystyczny dla miejsca montażu komory. Dzięki temu urządzenie chłodnicze będzie doskonale dostosowane do potrzeb klienta.
PARAMETRY WPŁYWAJĄCE NA KOSZT BUDOWY KOMORY CHŁODNICZEJ
Opracowanie rzetelnej wyceny wymaga odpowiedzi na szereg pytań. Wśród najważniejszych znajdzie się m.in określenie wielkości pomieszczenia, w którym przechowywany będzie chłodzony towar. Informacje takie jak:
- pożądana temperatura w środku pomieszczenia oraz
- miejsce montażu komory chłodniczej tj. czy ma być ona obiektem wolnostojącym czy umieszczonym pod zadaszeniem - w istniejącym budynku lub hali
wpłyną na dobór grubości izolacji ścian urządzenia chłodniczego. Oszacowanie kosztów budowy komory chłodniczej musi uwzględniać również dane o ilości towarów, które będą uzupełniane w ciągu doby. To z kolei determinuje ilość dodatkowej energii jaką musi wygenerować agregat chłodniczy.
Specjalista zapyta ponadto o rodzaj asortymentu, który będzie gromadzony w komorze oraz częstotliwość otwierania drzwi w ciągu dnia. W ten sposób nasz specjalista oszacuje ilość traconego chłodu a tym samym dodatkowe zapotrzebowane na moc. Wśród niezbędnego minimum informacyjnego zalicza się ponadto wielkość drzwi i ich rodzaj (wyróżniamy drzwi przesuwne lub zawiasowe) a także inne specyficzne elementy konstrukcji. Wszystkie te dane możesz pozostawić naszemu specjaliście, wykorzystując do tego nasz inteligentny formularz on-line.
PRODUCENCI, KTÓRYCH TECHNOLOGIE ZASILAJĄ NASZE KOMORY CHŁODNICZE
Dostarczamy i montujemy podzespoły wiodących zagranicznych i polskich producentów. Montaż komory do przechowywania mięsa nie ma przed nami żadnych tajemnic. Nie musi więc mieć ich również przed Tobą. Gwarancją wydajnej i stabilnej pracy oraz konkurencyjnych cen naszych urządzeń chłodniczych jest wykorzystanie sprawdzonej automatyki takich firm jak Danfoss, Alco, Ranco czy Castel. W przypadku regulatorów temperatury stawiamy na znanych producentów takich jak Carel, Eliwell, Geco czy Dixell. Natomiast konstrukcje agregatów skraplających opieramy na sprężarkach produkcji Embraco, Danfoss, Copeland czy Panasonic.
Masz pytania lub potrzebujesz wsparcia podczas wyboru rozwiązań dostosowanych do Twoich indywidualnych kryteriów wyboru? Nie ma problemu. Zespół eLADEX jest do Twojej dyspozycji i służymy profesjonalną pomocą. Gwarantujemy montaż komór mroźniczych z zachowaniem najwyższych standardów jakości.