- Strona główna
- Montaż ciągów chłodniczych
Montaż ciągów chłodniczych
CZYM SĄ MODUŁY (CIĄGI) CHŁODNICZE?
Moduły chłodnicze (lady lub regały) przystosowane do łączenia w długie kilkumetrowe witryny ekspozycyjne nazywamy ciągami chłodniczymi. Charakteryzują się dużo większą przestrzenią ekspozycyjną niż pojedyncze urządzenia, dzięki czemu mogą prezentować szeroki asortyment towarów. Ciągi chłodnicze najczęściej wykorzystują zewnętrzny niezależny agregat chłodniczy umieszczony poza lokalem. O zaletach takiego rozwiązania piszemy w dalszej części artykułu.
Niewątpliwym plusem ciągów chłodniczych jest budowa modułowa, dzięki której można je łączyć w ekspozycje o zróżnicowanej długości i kształcie, co zapewnia możliwość dostosowania do potrzeb i możliwości każdej placówki. Ciągi ekspozycyjne mogą mieć charakter witryn lub regałów chłodniczych – wybór zależy od specyfiki lokalu.
Wykorzystanie mebli pod agregat zewnętrzny pozwala na:
- oszczędność miejsca i większą przestrzeń ekspozycyjną
- oszczędność energii elektrycznej – ciągi chłodnicze są tańsze w eksploatacji w porównaniu z ladami/witrynami chłodniczymi zapewniającymi tę samą powierzchnię ekspozycyjną
- niższy poziom hałasu w lokalu – agregat jest ulokowany na zewnątrz obiektu.
DLA KOGO LADY CHŁODNICZE DO ŁĄCZENIA W CIĄGI?
Ciągi chłodnicze przeznaczone są dla większych placówek handlowych i gastronomicznych, gdzie istnieje możliwość postawienia co najmniej dwóch modułów. Dla instalacji ciągów ekspozycyjnych kluczowa jest możliwość stworzenia systemu zasilanego zewnętrznym agregatem.
W handlu i branży mięsnej sprawdzają się ciągi chłodnicze zbudowane z:
- regałów chłodniczych do prezentacji artykułów spożywczych wymagających chłodzenia;
- lad chłodniczych do prezentacji produktów mięsnych, wędliniarskich, nabiału i serów.
CIĄGI EKSPOZYCYJNE CEBEA
CEBEA proponuje rozwiązania charakteryzujące się nowoczesną stylistyką i wysoką wydajnością pracy. Oferowane przez markę lady i witryny chłodnicze są w pełni kompatybilne i z powodzeniem można je łączyć w ciągi chłodnicze zarówno proste jak i narożnikowe.
Lady chłodnicze CEBEA
Lady chłodnicze marki CEBEA wykorzystane jako moduły w ciągu chłodniczym pozwalają na ekspozycję wyrobów mięsnych, wędliniarskich, a także serów i nabiału. Zastosowane oświetlenie podkreśla atrakcyjny wygląd prezentowanego towaru, a budowa zapewnia utrzymanie optymalnych warunków termicznych. Wykorzystane materiały, w tym stal nierdzewna INOX, szerokie półki ekspozycyjne oraz praktyczne osłony nocne gwarantują komfortowe użytkowanie.
Do najpopularniejszych modeli lad chłodniczych wykorzystywanych w ciągach chłodniczych marki CEBEA należą lada chłodnicza CARMEN i lada chłodnicza OFELIA.
Regały chłodnicze CEBEA
Do sklepów samoobsługowych poleca się zastosowanie regałów chłodniczych. Pozwalają one na estetyczną ekspozycję asortymentu przy jednoczesnym zapewnieniu właściwych warunków termicznych. CEBEA proponuje estetyczne regały chłodnicze o nowoczesnym wzornictwie przeznaczone do sprzedaży mięs, wędlin, nabiału i napojów. Ledowe oświetlenie, niskie zużycie energii oraz długa żywotność są doceniane przez właścicieli sklepów spożywczych i mięsnych.
Wśród najpopularniejszych modułów wykorzystywanych w ciągach chłodniczych znajduje się regał chłodniczy VERMELLO.
DLACZEGO MONTOWAĆ LADY POD AGREGAT ZEWNĘTRZNY?
Zastosowanie agregatu zewnętrznego zapewnia:
- niższy poziom hałasu w sklepie,
- brak dodatkowego źródła ciepła w lokalu,
- niższy pobór energii przy zastosowaniu agregatów z modulacją wydajności,
- większą powierzchnię ekspozycyjną w przypadku regałów chłodniczych.
Charakterystyczną cechą ciągów ekspozycyjnych jest zastosowanie agregatu chłodniczego na zewnątrz obiektu. Takie rozwiązanie pozwala zlikwidować konieczność funkcjonowania sprężarek w każdym z modułów z osobna. W efekcie zasadniczo obniża się poziom hałasu w lokalu i jednocześnie usuwa się z niego dodatkowe źródło ciepła, które jest wytwarzane przez każdy agregat w trakcie pracy. W efekcie zwiększa się wydajność i skuteczność, a przez to obniża koszty, działania klimatyzacji. W ciągach chłodniczych zaleca się zastosowanie agregatów z modulacją wydajności (technologia inwerterowa lub Digital), dzięki czemu obniża się koszt energii do minimum.
JAKIE USŁUGI REALIZUJEMY W RAMACH MONTAŻU CIĄGÓW CHŁODNICZYCH?
Połączenie regałów i lad w ciąg chłodniczy wymaga skorzystania z usług doświadczonych instalatorów. Oferujemy kompleksową obsługę zleceń związanych z montażem urządzeń chłodniczych. Zapewniamy gwarancję na wykonane prace i urządzenia. Prace realizujemy w kilku etapach.
ETAP 1: DOSTAWA
Zamówione towary zostaną dostarczone własnym transportem. Zapewnimy bezpieczny rozładunek lad i regałów chłodniczych oraz ustawimy je w miejscu zgodnym z przyjętym projektem. Przed rozpoczęciem właściwych prac rozpakowujemy urządzenia z materiałów ochronnych (folii, styropianu). W ramach usług zapewniamy dowóz urządzeń w promieniu 100 km od siedziby naszej firmy.
ETAP 2: MONTAŻ
Dostępne w naszej firmie lady i regały chłodnicze wyposażone są w regulowane nóżki co pozwala na precyzyjne wypoziomowanie całego ciągu. Poszczególne moduły chłodnicze łączone są odpowiednimi śrubami w 4 miejscach, co zapewnia właściwą stabilność konstrukcji (2). Dla pełnej gwarancji ochrony przed wilgocią ciąg zabezpieczamy dodatkowo silikonem.
W ramach montażu instalacji chłodniczej realizujemy także montaż agregatu (3), który lokalizujemy na ścianie lub dachu budynku. Wraz z jednostką montujemy niezbędną instalację chłodniczą i elektryczną. W trakcie prac instalacyjnych wykonujemy maksymalnie 2 przewierty przez ściany nośne budynku (4). Podstawowy montaż obejmuje prace do wysokości maksymalnie 3 m bez wykorzystania podnośnika koszowego.
Kolejnym elementem montażu jest połączenie wszystkich elementów instalacji (5). W tym celu: łączymy wszystkie elementy instalacji chłodniczej, podłączamy agregat do instalacji chłodniczej, podłączamy urządzenia do sieci elektrycznej.
Dla prawidłowego działania systemu chłodzenia obsługującego ciąg chłodniczy kluczowe znaczenie ma próbne uruchomienie, regulacja oraz kontrola prawidłowego działania całego układu. W tym celu: wykonujemy azotową próbę szczelności i próżniujemy układ, następnie napełniamy układ czynnikiem chłodniczym i wykonujemy niezbędne regulacje.
ETAP 3: PRZYGOTOWANE DO UŻYTKU
Kompleksowa oferta montażu ciągów chłodniczych obejmuje również przygotowanie urządzeń do użytku. Atutem naszej firmy jest dbałość o przekazanie klientowi całej instalacji gotowej do działania zarówno pod względem technicznym, jak i użytkowym (6). Od naszej firmy możesz oczekiwać:
- wysprzątania miejsca montażu;
- wyczyszczenia witryn i blatów, by urządzenia były gotowe do pracy.
Jednocześnie, w ramach usługi przeprowadzimy szkolenie dla pracowników z zakresu obsługi systemu, co pozwoli na prawidłową jego eksploatację.
Utrzymanie gwarancji zarówno na urządzenia, jak i działania układu wymaga przeprowadzenia corocznych przeglądów gwarancyjnych, w ramach których serwisanci przeprowadzą m.in. kontrolę szczelności układu (niezbędna dla prawidłowej i wydajnej pracy systemu chłodzenia).
PRODUCENCI MEBLI POD AGREGAT ZEWNĘTRZNY
Ladex proponuje urządzenia i systemy wiodących polskich i zagranicznych producentów gwarantujących zarówno wydajną i sprawną pracę, jak i konkurencyjne ceny. W tworzonych systemach ciągów chłodniczych wykorzystujemy meble chłodnicze Cebea oraz Rapa. W przypadku agregatów chłodniczych korzystamy ze sprężarek firm Embraco, Danfoss, Copeland i Panasonic. Wysoka jakość stosowanych materiałów oraz doskonale przygotowany zespół techników sprawia, że tworzymy kompleksowe i wydajne systemy o długiej żywotności i niskim poborze energii.