Czym jest projekt technologiczny do Sanepidu i jak go sporządzić?
2019-09-30
Własny lokal gastronomiczny to doskonały pomysł na dochodowy biznes. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - ponieważ nigdy nie zabraknie osób, które chciałyby smacznie zjeść, ale niekoniecznie męczyć się z przygotowywaniem ulubionych dań. Poza tym „jedzenie na mieście” to coraz popularniejsza forma spędzania czasu wolnego wśród Polaków. Zanim jednak uda nam się otworzyć tego typu działalność, musimy przygotować jeden z najważniejszych elementów, czyli projekt technologiczny do Sanepidu. Wyjaśniamy co to takiego i kto może go dla nas wykonać.
Otwieramy własny lokal gastronomiczny – krok po kroku
Uruchomienie własnej gastronomii – bez względu na jej charakter czy profil – to zawsze spore wydatki. Dlatego decyzja o otwarciu lokalu, musi być starannie przemyślana. Poza tym warto pamiętać o kolejno przebiegających po sobie działaniach. Pierwszy krok to wybór właściwego lokalu. I nie chodzi tu jedynie o jego rozmiar, a głównie o położenie. Pamiętaj – im bliżej centrum miasta, tym ceny za lokal rosną.
Dobrą praktyką jest też wcześniejszy wywiad wśród konkurencji, czyli zebranie informacji na temat tego:
- jak dużo podobnych lokali będzie znajdowało się w pobliżu naszego,
- jak radzą sobie pozostałe miejsca,
- co warto zaoferować swoim klientom, by przekonać ich do siebie.
Drugi krok to profil działalności, jaką zamierzasz otworzyć. Ażeby lokal przynosił oczekiwane zyski, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, wśród których znajdują się zagadnienia:
- jakiego rodzaju menu będzie serwowane,
- skąd będą pozyskiwane surowce do wytwarzania dań,
- w jakiej formie będą nabywane poszczególne składniki,
- jakie naczynia do serwowania i przygotowania posiłków będą niezbędne,
- czy w lokalu będą serwowane również napoje, a jeśli tak to, jakiego typu: alkoholowe czy bezalkoholowe.
Projekt technologiczny lokalu gastronomicznego – kluczem do sukcesu
Ważnym elementem przygotowań do otwarcia własnego biznesu gastronomicznego stanowi tak zwany projekt technologiczny do Sanepidu. To nic innego jak plan rozmieszczenia wszystkich urządzeń i pomieszczeń, jakie będą stanowiły wnętrze lokalu. Wykonuje się go w oparciu o istniejący już projekt architektoniczny. Musi on uwzględniać warunki HACCP oraz GMP/GHP.
Projekt tego typu można wykonać samemu bądź zlecić osobom specjalizującym się w tej branży. Drugi sposób jest o wiele bardziej bezpieczny, gdyż samemu łatwiej o popełnienie błędu, co może skutkować odrzuceniem projektu przez Sanepid. Niestety wiążę się on również z dodatkowymi kosztami.
Oto najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się w projekcie technologicznym:
- szatnia - dla personelu, z podziałem na szafę na odzież wierzchnią i szafę na stroje robocze;
- WC dla personelu - dobrze, jeśli będzie ono wraz z przedsionkiem; w przypadku, gdy jest to mała gastronomia, można podpisać umowę z sąsiadującym lokalem o udostępnienie tego typu pomieszczenia;
- WC dla gości z przedsionkiem - z widocznie wydzieloną strefą z umywalką i oddzielnym miejscem na ubikację;
- bufet - miejsce, gdzie wydawane są posiłki lub/i napoje oraz ważny element tzw. „drogi czystej”; jego wielkość, jak i wyposażenie uzależnione jest od rodzaju menu;
- zmywalnia zastawy stołowej - ważna część tzw. „drogi brudnej”; musi być połączona z salą konsumpcyjną, jednak wymogiem jest, by przebiegała inną drogą niż wracają brudne naczynia;
- zaplecze bufetu (kuchnia) - miejsce, gdzie przygotowuje się wydawane dania; musi być tam czysto, a przede wszystkim powinny znajdować się w niej niezbędne do przyrządzania potraw i przechowywania półproduktów meble gastronomiczne, urządzenia czy pojemniki. Należy pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu środków czystości.
- sala konsumpcyjna - wnętrze, w którym będą podejmowani goście.
Najważniejsze elementy wyposażenia, to:
- miejsca do siedzenia – krzesła, taborety, fotele, kanapy, ale również samoróbki itp.;
- miejsce do wygodnego spożywania dań – stoły, ławy, bary, podłoga, stoliki, itp.
Projekt technologiczny należy wykonać przed remontem oraz posiadać wcześniej projekt architektoniczny. Dlaczego to takie istotne? W pierwszym przypadku chodzi o dobrą orientację, gdzie znajdują się: instalacja gazowa, elektryczna czy kanalizacja i jak kuć, by ich nie uszkodzić. Zaś zapoznanie z projektem architektonicznym dostarczy cennych informacji na temat rozmieszczenia gniazdek, dojść do wody oraz komina. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować rozstawienie urządzeń i rozplanowanie poszczególnych pomieszczeń.
Po wykonaniu projektu pozostaje jeszcze zestawienie kosztów przystosowania lokalu pod działalność, jaką przedsiębiorca zamierza w nim prowadzić. W przypadku, jeśli projekt technologiczny zostanie wykonany przez specjalistę, koszt usługi wpisz koniecznie w biznesplan.
Skorzystaj z darmowej konsultacji, aby dobrać odpowiednie urządzenia do gastronomii.
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2019
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi