Czym się kierować wybierając altanę chłodniczą do kwiaciarni?
Świeże, pachnące kwiaty to zawsze przyjemny widok i dekoracja. Aby jak najdłużej utrzymać ich wygląd w kwiaciarni, niezbędna jest altana chłodnicza do przechowywania kwiatów. Wysokiej jakości, wytrzymała, pozwalająca zadbać o kwiaty oraz je eksponować. Sprawdź, jaką altanę wybrać, żeby zadbać o rośliny i kwiaciarnię.
Spis treści:
- Dlaczego altana chłodnicza jest istotnym wyposażeniem kwiaciarni?
- Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze altany chłodniczej do kwiaciarni?
- Optymalne parametry chłodzenia w altanie do przechowywania kwiatów
- Jak utrzymać odpowiednią wilgotność w altanie chłodniczej dla kwiatów?
- Altana chłodnicza a klimatyzacja: jakie są różnice i kiedy je stosować w kwiaciarni?
Dlaczego altana chłodnicza jest istotnym wyposażeniem kwiaciarni?
Istnieją różne wątpliwości związane z altaną chłodniczą do kwiaciarni. Nie wszyscy są przekonani do jej stosowania, lecz jest niezbędna. Świeże kwiaty wyglądają pięknie i idealnie byłoby sprzedać wszystkie od razu, jednak taki scenariusz nie zawsze się sprawdza. Zamiast ryzykować wyrzucanie towaru i ponoszenie strat finansowych lepiej zdecydować się na chłodzenie kwiatów w kwiaciarni. Jest to korzystne z kilku powodów.
- Oszczędności – zwiędnięte kwiaty rzadko nadają się do sprzedaży, najczęściej są wyrzucane, a przecież zostały na nie wydatkowane środki finansowe, altana chłodnicza pozwala uniknąć takiej sytuacji i przechować kwiaty, spowalniać rozwój pąków w idealnym stanie poprzez niską temperaturę w altanie chłodniczej, przez dłuższy czas, w ogólnym rozrachunku pozwala to zaoszczędzić kilkaset a czasami nawet kilka tysięcy złotych;
- świeżość – altana chłodnicza do kwiaciarni pomaga zachować świeżość na długi czas, jej posiadanie pomaga zachować tzw. ciąg chłodniczy, od momentu zakupu kwiatów od dostawcy przez transport i dostarczenie ich do kwiaciarni; można przechowywać w niej zarówno pojedyncze kwiaty, jak i również całe bukiety przygotowane na specjalne zamówienie;
- kontrola wilgotności – kontrola wilgotności w altanie chłodniczej to jedna z jej istotnych zalet, posiada automatyczne odparowywanie skroplin, regulację temperatury i zapewnia optymalne warunki dla każdego rodzaju kwiatów i roślin;
- ekspozycja – altany mogą stanowić także element dekoracyjny kwiaciarni oraz sposób na podkreślenie urody kwiatów; nowoczesne altany chłodnicze do przechowywania kwiatów są eleganckie, mają piękne linie, są wykonane z wysokiej jakości materiałów nierdzewnych. Mogą posiadać podesty oraz poprzeczki, aby swobodnie eksponować widzące kompozycje kwiatowe. Dodatkową zaletą bywa wbudowane oświetlenie LED, które będzie podkreślać kwiaty zarówno w za dnia, jak i nocami, zachęcając do przyszłego zakupu.
Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze altany chłodniczej do kwiaciarni?
Na rynku dostępne są liczne altany chłodnicze do kwiaciarni, dlatego wybór może wydawać się trudny. Ułatwi go wzięcie pod uwagę kilku elementów. Po pierwsze materiały, z których wykonana jest altana. Należy w tej kwestii postawić na wysoką jakość, żeby altana bez problemów działała przez długie lata. Oznacza to wyższą cenę, lecz wydaje się ją raz i ma się większą gwarancję braku usterek. Najlepiej jeśli altany i lady chłodnicze używane w kwiaciarni są wykonane ze stali nierdzewnej. Jest wytrzymała, odporna na chłodne temperatury, prawidłowo zadbana nie niszczy się szybko ani nie rdzewieje. Stanowi to konieczny wymóg z uwagi na ciągły kontakt ze specjalnymi warunkami panującymi w altanie (skropliny, chłód, wilgoć).
Ze stali wykonana jest cała obudowa, łącznie z regulowanymi nogami. Drugim istotnym elementem jest jakość szyb w altanie chłodniczej do kwiaciarni. To dzięki nim altana stanowi również sposób na ekspozycję kwiatów oraz kompozycji kwiatowych. Muszą być wytrzymałe, dobrej jakości oraz łatwe do utrzymania w czystości. Najlepiej, aby było to szkło hartowane. System odprowadzania skroplin powinien działać tak, żeby nie osiadały one na szkle. Wtedy kwiaty nie będą widoczne i nie zachęcą klientów do zakupów. Na szybach nie powinna być widoczna także para. Warto sprawdzić, czy podczas działania altana chłodnicza będzie chłodzona czynnikiem R-290, który jest ekologiczny.
Trzecim ważnym elementem jest system regulowania temperatury przechowywania kwiatów. Szczególnie dobrze sprawdzą się elektroniczne regulatory z wyświetlaczem ułatwiające ustawienie temperatury i kontrolę wilgotności w altanie chłodzącej. Czwarty element, na który warto zwrócić uwagę to funkcje dodatkowe altany chłodniczej do przechowywania kwiatów. Może to być automatyczne oszranianie, rejestrator temperatury USB, który ułatwia kontrolowanie warunków w altanie i ustalenie optymalnych warunków przechowywania kwiatów. Nowością, chętnie wybieraną w kwiaciarniach w supermarketach są altany chłodnicze samoobsługowe. Klienci sami mogą wybrać sobie kwiaty spośród tych, które eksponowane są w eleganckiej altance. Wielu florystów odwleka zakup altany z uwagi na cenę. Istotnie, jest ona wysoka, jednak płaci się zarówno za jakość urządzenia, jak i za przyszłe oszczędności.
Optymalne parametry chłodzenia w altanie do przechowywania kwiatów
Samo zakupienie altany chłodniczej to tylko początek. Istotne jest ustawienie optymalnych parametrów chłodzenie, żeby kwiaty wyglądały pięknie i świeżo jak najdłużej. Zdarza się, że kwiaciarnia nie chce wydawać dużej kwoty na profesjonalny sprzęt i próbuje ratować kwiaty zwykłą lodówką. Nie jest to dobry pomysł. Istotnie, lodówka daje chłód, jednak często znajdują się w niej również inne rzeczy, które wytwarzają substancje przyśpieszające przekwitanie kwiatów. Altana chłodnicza sprawdzi się lepiej i zapewni wspomniany już łańcuch chłodniczy. Już podczas zakupu w hurtowni przez właściciela kwiaciarni są one trzymane w chłodzie, żeby nie rozwinęły się za szybko. Po przewiezieniu ich do lokalu trzeba zdecydować czy nadal mają pozostać w chłodzie, czy chce się je szybko wyeksponować, np. na ladzie. Jeśli dla świeżości i urody mają pozostać w chłodzie, istotne jest zastosowanie trzech kroków:
- ograniczona liczba kwiatów/bukietów w altanie, kwiaty nie powinny wypełniać szczelnie całej altany i przylegać ściśle do siebie, powinien zostać zachowany przepływ powietrza, to zapewnia także równomierne chłodzenie;
- odległość od szyby, kwiaty najlepiej układać 7-8 cm od szyby altany, nie jest korzystne dla nich i dla wizualnego efektu stykanie się z powierzchnią;
- temperatura, należy dostosować ją do aktualnych warunków zewnętrznych, zachowując najwyżej 10 stopni różnicy.
Jednocześnie dla kwiatów ciętych najkorzystniejsza jest temperatura między 5 a 8 stopni Celsjusza. Regulatory temperatury wbudowane w altany pomagają w zachowaniu optymalnych warunków przechowywania kwiatów. Zdarza się, że niektórzy uznają, że sama klimatyzacja dla kwiaciarni to wystarczająca dbałość o kwiaty, jednak nie jest tak. Klimatyzacja często nadmiernie chłodzi, różnica temperatur między wnętrzem lokalu a temperaturą na zewnątrz jest bardzo wysoka. Dodatkowo klimatyzacja wysusza powietrze, co nie jest korzystna dla kwiatów, zwłaszcza takich, które lubią klimat cieplejszy i wilgotny. Jeżeli masz mały lokal i żaden z rozmiarów altan nie jest dla Ciebie korzystny, możesz rozważyć kurtyny powietrzne dla kwiaciarni, którymi można ograniczyć dostawanie się zimnego bądź ciepłego powietrza do środka. Ich zaletą jest też ograniczenie zanieczyszczeń.
Jak utrzymać odpowiednią wilgotność w altanie chłodniczej dla kwiatów?
Postawienie altany chłodniczej w kwiaciarni to dopiero początek. Jest to na pewno sprzęt, który ułatwi zachowanie dobrej jakości kwiatów, jak wszystkie altany i lady chłodnicze do kwiaciarni. Trzeba pamiętać, że aby spełniał swoje funkcje, zapewniając odpowiednią temperaturę oraz wilgoć konieczne jest jej prawidłowe używanie. Przede wszystkim nie należy zostawiać otwartych drzwi altany chłodniczej. Skutkuje to wpadaniem ciepłego powietrza z zewnątrz i uniemożliwi uzyskanie stałej niskiej temperatury. Dodatkowo układ chłodzący będzie cały czas pracował, co wpływa na żywotność urządzenia. Nie dość, że kwiaty nie będą odpowiednio przechowywane, to jeszcze parownik odprowadzający wilgoć zlodowacieje i może dojść do usterki. Drzwi altany chłodniczej do przechowywania kwiatów powinny być otwarte tylko podczas ich wyciągania lub uzupełniania. Istotne jest również kontrolowanie wilgotności w altanie chłodniczej poprzez regularne sprawdzanie działania regulatora, parownicy i szczelności drzwi. Jeśli kwiaty zaczynają reagować niekorzystnie na warunki panujące w altanie, można je łatwo zmienić dzięki funkcji regulacji. Dobrze jest, jeśli system automatycznie odprowadza skropliny.
Altana chłodnicza a klimatyzacja: jakie są różnice i kiedy je stosować w kwiaciarni?
Klimatyzacja dla kwiaciarni i altana chłodnicza nie są tym samym. To dwa różne urządzenia. Korzystanie z klimatyzacji w gorące dni to korzyść przede wszystkim dla pracownika kwiaciarni, dla kwiatów niekoniecznie. Każda z roślin ma inne potrzeby związane z temperaturą i wilgotnością, dlatego klimatyzacja nie sprawdzi się w miejscach o rozbudowanym asortymencie roślinnym. Nadmierny chłód oraz wysuszenie powietrza mogą doprowadzić do więdnięcia kwiatów albo nadmiernego, szybkiego rozwinięcia pąków. Altana chłodnicza ułatwia uniknięcie takiej sytuacji. Warto wstawić ją do kwiaciarni, nawet do takiej, w której działa klimatyzacja.
Zyskuje się wówczas enklawę dla kwiatów ciętych bądź wymagających specjalnych warunków, np. określonej wilgotności. Nie bez znaczenia są również jej walory dekoracyjne i eksponowanie bukietów oraz egzotycznej roślinności. Klimatyzacja jedynie wpływa na powietrze, natomiast altana chłodnicza może zwiększyć sprzedaż. Wizualna oprawa kwiatów w altanie chłodniczej zachęci klientów do zakupu. Niezależnie od posiadania któregoś sprzętu warto rozważyć przemysłowy oczyszczacz powietrza do kwiaciarni. Pomaga on w usuwaniu bakterii, mikrobów, zanieczyszczeń krążących w powietrzu. To również pomaga w zachowaniu świeżości kwiatów, które nie są narażone na rozwój pleśni. Podsumowując, klimatyzacja ma zalety w mniejszych kwiaciarniach oraz mniej zróżnicowanym asortymencie. Jeśli jednak posiadasz dużą kwiaciarnię z różnorodnymi kwiatami ciętymi, często przechowujesz zamówione bukiety altana chłodnicza (jedna lub więcej) będą korzystniejszym rozwiązaniem. Z uwagi na swoją budowę, a nawet elementy dekoracyjne na obudowie nadają kwiaciarni designerski wygląd.
Zastanawiasz się nad zakupem altany chłodniczej do kwiatów? Skorzystaj z darmowej konsultacji.
lub