Jak dobrać kurtynę powietrzną do sklepu lub biura?
2019-11-02
Kiedy warto zamontować kurtynę powietrzną? Trafny wybór kurtyny powietrznej dla firmy zależy od uwzględnienia wielu czynników, takich jak wielkość drzwi/bramy, częstotliwość ich otwierania, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz, występowanie przeciągów. Odpowiedni model urządzania oraz właściwy montaż mają kluczowe znaczenie dla skutecznego działania kurtyn powietrznych, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Czym jest kurtyna powietrzna?
Kurtyna powietrzna to specjalne urządzenie wentylacyjne, które oddziela wnętrze pomieszczenia od środowiska zewnętrznego za pomocą strumienia powietrza, które może być podgrzewane. Zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniach, które ze względu na swój charakter wymagają częstego otwierania drzwi lub bram. W ten sposób wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji, zapewniając jednocześnie odpowiednie warunki osobom, które przebywają w takich pomieszczeniach. Szacuje się, że zainstalowanie kurtyny pozwala ograniczyć straty ciepła przez otwory wejściowe nawet o 80%. Kurtyna powietrzna jest urządzeniem całorocznym, zimą zapobiega dostawaniu się do środka chłodnego powietrza, a latem stanowi skuteczną zaporę przed wnikaniem ciepła do klimatyzowanych wnętrz.
Zalety stosowania kurtyny powietrznej
Zalety kurtyn powietrznych nie kończą się na znacznej redukcji kosztów eksploatacyjnych budynków. Odpowiednio dobrane i zamontowane urządzenie chroni również przed dostawaniem się do środka owadów, spalin, dymu, kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Utrzymanie w pomieszczeniach stałych warunków cieplnych zapobiega także problemom zdrowotnym zatrudnionego personelu, który normalne jest narażony na nagłe zmiany temperatury i przeciągi w momentach otwierania drzwi lub bram. W obiektach o charakterze handlowym kurtyna pozwala także na osiągnięcia efektu "otwartych drzwi", które skuteczniej zapraszają do środka klientów niż zamknięte, nie zakłócając jednocześnie klimatu panującego we wnętrzu. Wejście do pomieszczenia przez drzwi z ciepłą kurtyną powietrzną jest również przyjemne, szczególnie zimą dla zmarzniętych klientów.
Gdzie stosuje się kurtyny powietrzne?
Kurtyny powietrzne ze względu na liczne zalety znajdują szerokie zastosowanie w obiektach handlowych, usługowych, produkcyjnych, magazynowych czy budynkach użyteczności publicznej. Wykorzystywane są w wejściach galerii handlowych, supermarketów i sklepów, w samochodowych salonach sprzedaży, warsztatach, biurowcach i urzędach. Stanowią ważny element hal produkcyjnych i magazynowych, centrów logistycznych i dystrybucyjnych, gdzie odbywa się załadunek i transport towarów. Coraz częściej można je spotkać również w restauracjach, hotelach, klubach, teatrach, które dbają o wygodę i komfort swoich gości. Kurtyny powietrzne są również wykorzystywane do oddzielenia dwóch pomieszczeń, w których panują różne warunki klimatyczne.
Kurtyna powietrzna wodna czy kurtyna powietrzna elektryczna?
Najczęściej spotykane kurtyny powietrzne są kurtynami górnymi, które montowane są po wewnętrznej stronie pomieszczenia i wyposażone w nagrzewnicę wodną lub elektryczną zapewniającą powiew ciepłego powietrza wszystkim użytkownikom wejścia. Kurtyna powietrzna wodna może być zastosowana wtedy, kiedy warunki w danym pomieszczeniu umożliwiają jej współpracę z instalacją centralnego ogrzewania. Takie urządzenia wymagają do właściwego działania doprowadzenia wody w odpowiedniej ilości i temperaturze. W innym przypadku korzysta się z kurtyny powietrznej z nagrzewnicą elektryczną. Jej moc powinna być odpowiednio większa w miejscach narażonych na przeciągi i wejściach obiektów położonych na otwartym terenie.
Kurtyna powietrzna zimna - trzecia, alternatywna opcja?
Można również zdecydować się na zamontowanie kurtyny powietrznej bez grzałki. Kurtyna zimna wytwarza strumień powietrza o temperaturze takiej samej jak temperatura otoczenia, ponieważ to z niego je zasysa. W związku z tym, że powietrze nie jest podgrzewane odczuwane jest jako jego chłodna struga. Kurtyna powietrzna zimna stosowana jest na przykład do ochrony pomieszczeń klimatyzowanych przed napływem ciepła lub w drzwiach wejściowych do pomieszczeń chłodniczych czy komór mroźniczych. W takim wypadku kurtyna montowana jest na zewnątrz chłodni.
Jak dobrać kurtynę powietrzną do danego pomieszczenia?
Właściwe dobranie kurtyny powietrznej to nie tylko odpowiedź na pytanie: kurtyna powietrzna zimna, kurtyna powietrzna wodna czy kurtyna powietrzna elektryczna? Niezbędne jest określenie rodzaju wnętrza, wielkości otworu wejściowego, różnic temperatur między pomieszczeniem a warunkami zewnętrznymi, siły wiatru i jego kierunku. Istotna jest także różnica ciśnień, na którą wpływają takie czynniki jak wysokość budynku, siła wiatru, wentylacja mechaniczna z wytwarzanym nadciśnieniem lub podciśnieniem czy wentylacja naturalna budynku. W zależności od przeznaczenia obiektu istotną rolę może odgrywać także poziom hałasu, jaki towarzyszy działaniu tego typu urządzenia. Tam, gdzie ważny jest komfort klienta ważna jest również jego cicha praca. Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną niewłaściwego lub niewystarczającego działania kurtyny powietrznej jest wybranie urządzenia o zbyt małym zasięgu lub błędy w montażu, takie jak niezachowanie właściwej odległości kurtyny od ścian lub sufitu. Właśnie dlatego warto skonsultować swoją decyzję z profesjonalistą.
Szeroka oferta kurtyn powietrznych w sklepie eLadex
W naszym e-sklepie znaleźć można szeroki wybór kurtyn powietrznych. W ofercie są zarówno kurtyny powietrzne zimne, jak i kurtyny powietrzne wodne oraz kurtyny z grzałką elektryczną. Wszystkie cechują się nowoczesnym wyglądem, prostą obsługą, niezawodnością i oczywiście pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Każdemu klientowi oferujemy fachową pomoc przy wyborze optymalnego rozwiązania dla jego biznesu.
Zastanawiasz się nad doborem kurtyn? Skorzystaj z darmowej konsultacji.
lub
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2019
Polecane
Podziel się swoim komentarzem z innymi