Jak przebiega montaż drzwi regałów chłodniczych?
Regały chłodnicze to element, którego nie może zabraknąć w żadnym sklepie spożywczym, cukierni czy lodziarni. W marketach znajdują się całe ciągi chłodnicze, ponieważ przechowywać w niskiej temperaturze należy wiele produktów – nabiał, wędliny, mięsa. W cukierniach regały służą głównie do eksponowania ciast i deserów, które muszą znajdować się w chłodzie, a więc wszelkich tortów, ciast z kremami, czekoladą i innych rzeczy, które mogłyby się rozpuścić. Coraz częściej sklepy czy cukiernie decydują się na regały zamykane. Drzwi chłodnicze można zamontować do niemal każdego regału. Dlaczego warto montować drzwi i jak przebiega montaż drzwi do regałów chłodniczych?
Spis treści:
- Dlaczego montaż drzwi do regałów chłodniczych jest tak istotny?
- Rodzaje drzwi chłodniczych do wyboru
- Jak zbudowane są drzwi do regałów chłodniczych?
- Montaż drzwi do regałów chłodniczych — Krok po kroku
Dlaczego montaż drzwi do regałów chłodniczych jest tak istotny?
Stosowanie regałów chłodniczych ma na celu zminimalizowanie oddziaływania zbyt wysokiej temperatury na produkty mniej trwałe. Oczywiście nie ma mowy o całkowitym odcięciu ich od reszty sklepu, bo klienci muszą mieć do nich dostęp, ale drzwi chłodnicze pozwalają na utrzymanie tych produktów w warunkach chłodniczych, nawet mimo częstego otwierania. W dodatku pozwalają także sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Te rosną z roku na rok i to w zastraszającym tempie, zwłaszcza ostatnio. Przyjmuje się, że w supermarketach otwarte regały chłodnicze generują nawet 60% kwoty rachunków za prąd. Zastosowanie drzwi sprawia, że zużycie energii elektrycznej może zmniejszyć się nawet o 30-40%.
Jednak, aby oszczędzanie tak dużej ilości prądu było możliwe, drzwi muszą być prawidłowo zamontowane. Rodzaj drzwi również jest istotny, ale nawet najlepsze drzwi źle zamontowane nie będą spełniały należycie swojej funkcji. Niestaranny montaż może również doprowadzić do uszkodzenia drzwi podczas użytkowania. Dobrze zamontowane drzwi powinny płynnie się otwierać i zamykać — nie mogą się zacinać, bo wtedy szarpanie przez zniecierpliwionych klientów nie skończy się dla nich dobrze. Montaż powinien być przeprowadzany wyłącznie przez fachowców z wiedzą, umiejętnościami oraz odpowiednimi narzędziami. Montaż przebiegnie wtedy sprawnie i szybko, a dodatkowo będzie można liczyć na gwarancję od producenta, najczęściej na 24 miesiące.
Na jakiego rzędu oszczędności możemy liczyć? Po lewej udział chłodzenia w kosztach energii ogółem. Po prawej - możliwe do uzyskania oszczędności.
Źródło: opracowanie własne
Rodzaje drzwi chłodniczych do wyboru
Sam montaż to nie wszystko. Najpierw trzeba wybrać odpowiedni rodzaj drzwi. Muszą one być dopasowane do regałów, z odpowiednim kierunkiem otwierania oraz wykonane z odpowiednich materiałów. Podstawowe rodzaje to drzwi zawiasowe, czyli otwierane oraz drzwi przesuwne do regałów chłodniczych. Mogą mieć one wiele opcji i rozmiarów, a także różnorodne wersje wykończeń. Najczęściej wykonane są z blachy kwasoodpornej lub stalowej pokrytej lakierem poliestrowym. Płat drzwi można także wykończyć laminatem poliestrowo-szklanym.
W supermarketach czy cukierniach przeważnie stosowane są drzwi szklane, ponieważ towar musi być widoczny dla klientów. Ekspozycja także jest ważna podczas podejmowania przez nich decyzji o zakupie produktów. Szklane drzwi łatwiej utrzymać w czystości. Nie są też ciężkie, dzięki czemu łatwo się je otwiera i zamyka, co sprawia, że wielu klientów może korzystać z nich jednocześnie. W dodatku z racji tego, że można je montować na już istniejących regałach otwartych, mogą być zastosowane w celu face liftingu starszych regałów, zamiast kupowania nowych. To niemała oszczędność pieniędzy.
Drzwi chłodnicze mogą też różnie się otwierać. Mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. Dwuskrzydłowe zazwyczaj otwierają się w obu kierunkach. Jednoskrzydłowe zaś mogą otwierać się w lewo albo w prawo. Wszystko zależy od umiejscowienia regału. Najlepiej wybierać te otwierające się w prawo, gdyż są znacznie wygodniejsze dla większości ludzi, z racji praworęczności. Wadą drzwi zawiasowych jest to, że często mogą pozostać niedomknięte albo stać się problemem podczas trzaskania przez klientów. Nie ma o to obaw w przypadku drzwi przesuwnych. Są droższe, ale łatwo je przesunąć w bok i później z powrotem nasunąć. Nie ma obaw o niedomknięcie i marnowanie prądu.
Typy drzwi montowanych do regałów. Po lewej - przesuwne. Po prawej - uchylne.
Źródło: opracowanie własne
Jak zbudowane są drzwi do regałów chłodniczych?
W przypadku drzwi do regałów chłodniczych najważniejsze jest ich konstrukcja oraz zastosowanie odpowiednich materiałów do produkcji. Zbudowane są one ze szkieletu, czyli ramy wykonanej najczęściej ze stalowej blachy wypełnionej materiałem izolacyjnym. Pianka poliuretanowa stabilizuje drzwi i jest izolatorem termicznym. W sklepach najczęściej są jednak drzwi szklane, czyli takie, gdzie w ramie znajdują się szyby wykonane z grubego szkła, odpornego na niskie temperatury oraz na zbicie.
Kolejnym bardzo ważnym elementem drzwi chłodniczych są zawiasy bądź szyny w przypadku drzwi przesuwnych. Zawiasy wykonane są z materiałów kompozytowych, które są odporne na niskie temperatury, korozję, a także środki czystości. Zarówno regały chłodnicze, jak i drzwi użytkowane są przez wiele lat, więc zawiasy również muszą wytrzymać ciągłą eksploatację przez tak długi czas. Drzwi muszą wytrzymywać szarpanie czy trzaskanie, a także być ciche, więc dobry stan zawiasów jest niezwykle istotny. Podobnie jest z szynami. Muszą wytrzymać przesuwanie skrzydła drzwi nawet kilkaset razy dziennie i być odporne na zabrudzenia, środki czystości czy korozję, aby drzwi działały zawsze płynnie.
Ostatni ważny element drzwi chłodniczych to oczywiście klamka. Także musi być wykonana z solidnego materiału i odporna na szarpanie, ciągnięcia i nacisk. Musi też mieć odpowiedni kształt, aby była wygodna do chwytania. Drzwi należy tak skonstruować, aby łatwo było je dobrze domknąć. Należy zminimalizować ryzyko niedomykania się drzwi. Dodatkowo jeszcze drzwi do regałów chłodniczych mają posiadać wysokiej jakości uszczelki — szczelność to podstawa prawidłowego funkcjonowania regału chłodniczego. Jej brak powoduje pogorszenie jakości środowiska panującego w komorze, a to może mieć wpływ na jakość produktów. Najczęściej drzwi chłodnicze posiadają uszczelki silikonowe, które charakteryzują się wyjątkowo dużą wytrzymałością. Powinny być one również odporne na czynniki zewnętrzne, wilgoć czy naprężenia. Wysokiej jakości uszczelki potrafią utrzymać jakość oraz właściwości przez naprawdę długi czas.
Budowa drzwi do regałów chłodniczych - najważniejsze elementy
Źródło: opracowanie własne
Montaż drzwi do regałów chłodniczych — Krok po kroku
Montaż drzwi do regałów chłodniczych powinien być wykonywany przez specjalistę, przy użyciu odpowiednich, specjalistycznych narzędzi. Źle wykonany będzie bowiem skutkował nieprawidłową pracą drzwi oraz niewłaściwymi warunkami wewnątrz regału, co z kolei przełoży się na gorszą jakość produktów. Przebieg montażu drzwi do regału chłodniczego jest zależny od rodzaju drzwi. Inaczej będzie wyglądał w przypadku drzwi otwieranych, a inaczej w przypadku drzwi przesuwnych. Oto jak wygląda montaż drzwi do regałów chłodniczych – krok po kroku.
Krok 1 – Przygotowanie do montażu
Drzwi muszą zostać precyzyjnie osadzone w otworze drzwiowym – na zawiasach bądź szynie, jeśli są to drzwi przesuwne. Powierzchnie, w jakich mają być umieszczone, muszą zostać najpierw dobrze przygotowane. Krawędzie mają bowiem być równe oraz czyste. Powierzchnię samych drzwi pokrywa zawsze folia zabezpieczająca. Należy ją zdjąć dopiero po wykonaniu montażu.
Krok 2 – Wybór strony otwierania się drzwi
Drzwi do regałów chłodniczych często są uniwersalne pod względem strony otwierania się, dlatego można o tym zdecydować dopiero tuż przed montażem. Podejmując tę decyzję, należy sprawdzić, w którą stronę otwieranie będzie wygodniejsze dla klientów i czy z którejś strony nie ma przeszkód dla pełnego otwarcia drzwi. Jeśli regał stoi przy ścianie, najlepiej wybrać kierunek otwierania odwrotny do strony, po której znajduje się ściana. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo na przykład regał znajduje się we wnęce, należy umieścić na ścianie miękkie amortyzatory, aby uchronić zarówno drzwi, jak i ścianę przed obijaniem.
Krok 3 – Montaż zawiasów do drzwi
W kolejnym kroku zdemontuj zaślepki z otworów montażowych zawiasów. Następnie przykręć zawiasy do drzwi, tak, by później zamontować je za pomocą śrub do regału. W przypadku drzwi przesuwnych nie ma zawiasów. Wtedy na górze i na dole regału zamontuj specjalne szyny, po których będzie przesuwało się skrzydło drzwiowe. Po montażu kontrolujesz płynność przesuwania drzwi. Później należy regularnie wykonywać konserwację drzwi przesuwnych, aby nie było problemów z ich blokowaniem się czy dziwnymi dźwiękami.
Krok 4 – Montaż drzwi do regału oraz założenie klamek i rygli wewnątrz
Drzwi z przykręconymi zawiasami zamontuj do regału. W przypadku drzwi przesuwnych osadzać skrzydło w zamontowanych szynach. Po zamontowaniu drzwi zamontuj jeszcze klamkę oraz rygiel wewnątrz regału. Na koniec wyreguluj rygiel, tak, aby drzwi się płynnie otwierały i zamykały. Do drzwi przesuwnych również może być zamontowany uchwyt, aby przesuwanie ich było wygodniejsze.
Krok 5 – Kontrola działania drzwi
Po zakończeniu montażu sprawdź jeszcze, czy drzwi dobrze się otwierają i zamykają i dokonaj jeszcze ewentualnych regulacji i poprawek. Co jakiś czas wykonuj także konserwację drzwi.
Właściciel sklepu musi we własnym zakresie dbać o ich czystość i prawidłowość użytkowania. My możemy od czasu do czasu skontrolować uszczelki oraz zawiasy. Uszczelki co najmniej raz w roku powinny być przetarte środkiem do konserwacji, a zawiasy smarowane. Kontrolę szczelności można też okresowo zrobić samodzielnie. Wystarczy włożyć między uszczelkę a ościeżnicę kartkę. Jeśli po zamknięciu drzwi kartka opadnie, oznaczać to będzie nieszczelność drzwi. Uszkodzone uszczelki trzeba wymienić na nowe.
Trafiłeś tu, bo szukasz właśnie regałów chłodniczych? Do cukierni wystarczy na przykład regał chłodniczy VHS-1,87 MXM R290 lub ten piękny regał chłodniczy Grandis. Natomiast do supermarketu polecamy nasze ciągi chłodnicze jak na przykład 6 metrowy ciąg regału Vermello z agregatem zewnętrznym.
Nasze regały odznaczają się atrakcyjnym designem i zapewniają estetyczną ekspozycję towaru, również dzięki zastosowanemu oświetleniu LED. W ramach montażu ciągu montujemy także drzwi. Możesz w pełni liczyć na nasz profesjonalizm. Przeszkolimy nawet Twój personel, aby tego typu elementy mogły posłużyć Ci przez wiele długich lat.
Skorzystaj z darmowej konsultacji, aby przygotować się na montaż drzwi do regałów
lub