Jak przechowywać leki i szczepionki i kiedy konieczna jest chłodziarka farmaceutyczna?
Każdy producent leków, szczepionek i innych preparatów medycznych, zamieszcza na ulotkach i opakowaniach swoje zalecenia dotyczące ich przechowywania. Jedne preparaty można przechowywać w temperaturze pokojowej, a inne wymagają chłodzenia w lodówce, a nawet w zamrażarce. Każdy etap transportu i przechowywania powinien być monitorowany i zapisywany.
Spis treści:
- W jakiej temperaturze przechowywać szczepionki i leki?
- Jak i gdzie przechowywać szczepionki?
- Odpowiednie przechowywanie leków
- Jak odpowiednio wybrać chłodziarkę farmaceutyczną?
Nieodpowiednie przechowywanie leków w placówkach medycznych, aptekach czy w domach może w najlepszym przypadku spowodować, że lek nie zadziała, a w najgorszym może nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Leki mogą bowiem utracić lub zmienić swoje właściwości w sposób zagrażający zdrowiu i życiu. Jak przechowywać leki i szczepionki oraz kiedy trzeba przechowywać je w lodówce?
W jakiej temperaturze przechowywać szczepionki i leki?
Informacje o tym, w jakiej temperaturze należy przechowywać dany lek czy preparat, znajdują się na opakowaniach oraz na ulotkach dołączanych do leków.
- Większość leków może być przechowywana w temperaturze pokojowej, a więc w przedziale od 15 do 25 stopni Celsjusza.
- Niektóre leki należy przechowywać w warunkach chłodniczych, czyli do 4 stopni Celsjusza.
- Do takich preparatów należą szczepionki, aczkolwiek w ich przypadku należy trzymać się tak zwanej zasady „zimnego łańcucha”, co oznacza przechowywanie szczepionek w temperaturze w przedziale od +2 do +8 stopni. Niektóre preparaty i szczepionki wymagają nawet przechowywania w zamrażarce i stąd wynika konieczność podawania ich w szpitalu, bo jedynie tam mogą być przechowywane.
Jak i gdzie przechowywać szczepionki?
Odpowiednie przechowywanie szczepionek jest niezwykle istotne dla ich prawidłowego działania. Szczepionki muszą być zabezpieczone przed wydostaniem się zawartości na zewnątrz, światłem słonecznym, zabrudzeniami, zanieczyszczeniami, zniszczeniem czy bezpośrednim kontaktem z podłogą bądź ścianami. Przechowywanie szczepionki na grypę czy innych szczepionek zawsze jest konieczne w warunkach chłodniczych. Jeśli producent tego nie zaleca lub nie nakazuje, nie należy pod żadnym pozorem wkładać szczepionek do zamrażarki. Szczepionkę należy trzymać w lodówce, na środkowej półce, dbając o to, by nie stykała się z tylną ścianką, co także grozi jej zamrożeniem.
Niedopuszczalne jest też przechowywanie szczepionek na drzwiach lodówki, z tego powodu, że narażona jest na zbyt duże różnice temperatury. Koniecznie trzeba także uważać, by nie uszkodzić opakowania. W transporcie warto przewozić szczepionki w specjalnych opakowaniach. Nie są one wymagane, gdy temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza i gdy czas transportu nie jest dłuższy niż godzina. W innych sytuacjach należy zastosować termotorbę, termos lub pudełko ze styropianu z wkładem chłodzącym. Istnieją także specjalne, przenośne lodówki na szczepionki z wkładami do przewożenia preparatów wymagających warunków chłodniczych.
źródło: opracowanie własne
Odpowiednie przechowywanie leków
Jak przechowywać leki? Leki powinny być przechowywane zawsze w oryginalnym opakowaniu, które umożliwia identyfikację nazwy, dawki, daty ważności czy producenta. Jeśli natomiast nie jest to możliwe, należy użyć opakowań wydawanych przez aptekę. Nie można ani obcinać blistrów, ani trzymać w jednym opakowaniu leków o różnych datach ważności i seriach. Rotacja zapasów powinna być przeprowadzana według zasady FEFO, czyli jako pierwsze wydawane są leki z najkrótszym terminem ważności. Leki należy przechowywać w miejscu suchym i zacienionym. Względna wilgotność nie powinna być większa niż 70%. Cząsteczki wody w powietrzu mają wpływ bowiem na granulaty czy tabletki.
Szczególną uwagę należy zwrócić na leki niebezpieczne, które wykazują działanie rakotwórcze, teratogenne, szkodliwe na rozrodczość, genotoksyczne itd. Takie leki należy przechowywać odrębnie od innych leków, w innej szafie lub na specjalnie wydzielonej półce z opisem. Szczególnie należy wyizolować leki cytotoksyczne. W placówkach medycznych niezbędne jest zastosowanie kilku narzędzi dla zapewnienia bezpiecznego przechowywania leków. Są to: nadzór farmaceuty, jasne procedury, cykliczna edukacja pielęgniarek i lekarzy oraz kontrole apteczek w przychodniach czy szpitalnych oddziałach. Należy pamiętać, że źle przechowywany lek może stracić swoje właściwości lub zmienić się w szkodliwą substancję. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak przechowywać leki w odpowiedni sposób.
źródło: opracowanie własne
Jak odpowiednio wybrać chłodziarkę farmaceutyczną?
Przechowywanie leków w warunkach chłodniczych w aptekach, przychodniach, szpitalach i innych placówkach medycznych wymaga zastosowania specjalnego urządzenia, jakim jest lodówka farmaceutyczna. Urządzenia, które znajdą się w aptece czy placówce medycznej, muszą spełniać szczegółowe wymogi, zawarte w Rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia. Określa ono wymogi, jakie musi spełniać lokal medyczny czy apteczny oraz normy dotyczące sprzętów. Szafy chłodnicze, lodówki farmaceutyczne czy szafy laboratoryjne to konieczność w każdej aptece, szpitalu czy przychodni. Te wymogi spełnia na pewno Szafa chłodnicza medyczna SCH 374 MED służąca do przechowywania leków z chłodzeniem wymuszonym wentylatorem. Zakres temperatur tej chłodziarki, to +1 do +10 stopni.
Szafa w wyposażeniu standardowym ma wbudowany zamek drzwi oraz dźwiękowy alarm temperatur i rejestrator temperatur. Idealna do aptek i gabinetów lekarskich czy zabiegowych. Innym wartym uwagi produktem, jest Szafa chłodnicza XLS-220 z temperaturą od 0 do +10 stopni. Może być stosowana nie tylko do przechowywania leków, ale także żywności medycznej i zwykłej żywności w szpitalach i nie tylko. W aptekach zaś sprawdzi się świetnie Szafa chłodnicza Apteczna AP 635 SCHA, zapewniająca temperaturę od +1 do +10 stopni. 8 szuflad sprawia, że można wygodnie rozdzielić leki, których nie należy przechowywać razem albo podzielić pod względem np. terminów ważności, by wiedzieć, które wydać najpierw. Wybór chłodziarek farmaceutycznych jest ogromny, wszystko zależy od miejsca, przestrzeni, a także rodzaju leków, jakie mamy przechowywać.
Skorzystaj z darmowej konsultacji, aby dobrać odpowiednią chłodziarkę farmaceutyczną.
lub