Jak wybrać krajalnicę do sklepu lub firmy gastronomicznej?
Poznaj najlepsze krajalnice gastronomiczne do wędlin i żywności
Krajalnica to ważny element wyposażenia sklepu, firmy cateringowej czy gastronomicznej. Jej celem jest szybkie i wygodne krojenie pożywienia - chleba, wędlin, sera - na wybranej grubości, równe plasterki. Jak zatem wybrać najodpowiedniejszy model dla konkretnej firmy? Wystarczy wziąć pod uwagę kilka czynników, by zakupiona ostatecznie krajalnica spełniła wszelkie oczekiwania.
Krajalnica to urządzenie, które składa się z trzech podstawowych części: korpusu (obudowy), obrotowego noża i prowadnicy (podajnika). Na rynku można znaleźć krajalnice przeznaczone do użytku domowego lub firmowego oraz uniwersalne lub specjalistyczne, czyli przeznaczone do krojenia określonego rodzaju produktu (krajalnica do sera, krajalnica do wędlin, krajalnica do chleba). Z firm, które specjalizują się w produkcji profesjonalnych krajalnic gastronomicznych przeznaczonych dla sklepów oraz firm z branży gastronomicznej, warto wymienić polską firmę Ma-Ga z Bydgoszczy oraz włoskiego producenta CELME.
Jakość krajalnicy zależy od materiałów
Na jakość i trwałość krajalnicy wpływają głównie dwa elementy: obrotowy nóż i podajnik. Kupując krajalnicę warto sprawdzić jak i z czego są wykonane. Nóż może być wykonany ze stali jak w przypadku modelu FA 220 firmy CELME, jeszcze lepiej kiedy jest wykonany z tytanu lub ze stali węglowej pokrytej warstwą chromu. W krajalnicach przeznaczonych do sera stosuje się również teflon, by krojenie było bardziej komfortowe i precyzyjne. Dwa ostatnie rozwiązanie stosuje w swoich modelach firmy Ma-Ga (np. krajalnica 310pT), dlatego jej produkty są często wybierane do małych jak i dużych sklepów. Miejsca, gdzie krajalnica styka się z żywnością, podajnik oraz obudowa powinny być wykonane z metalu, takie modele są wytrzymałe i przystosowane do intensywnej eksploatacji.
Regulacja grubości i prędkości pracy krajalnicy
Klienci w sklepach często proszą o cienkie pokrojenie wędliny, z drugiej strony to od struktury i twardości produktu zależy jak cienko można ją pokroić. Krajalnica do sklepu powinna zatem mieć możliwość regulacji grubości plastrów. Najczęściej zakres mieści się w przedziale od 1 mm do 16 mm, lecz są również modele, których górna granica to 28 mm jak np. krajalnica półautomatyczna S712a CE Ma-Ga. Krajalnica do sklepu lub firmy gastronomicznej powinna mieć również funkcję regulacji prędkości krojenia. Wtedy produkty miękkie lub twarde można kroić z szybkością dobraną indywidualnie do każdego produktu, co może mieć znaczenie szczególnie w przypadku firm cateringowych, gdzie estetyka i smak są równie ważne.
Krajalnica grawitacyjna dla lepszej precyzji
Dla komfortu i precyzji krojenia warto zdecydować się na krajalnicę grawitacyjną, czyli taką, która posiada nachylony zazwyczaj pod kątem 45° podajnik i nóż. Takie rozwiązanie, wykorzystane m.in. w modelu Ma-Ga krajalnica grawitacyjna 310p2 CE, pozwala na optymalny docisk żywności do ostrza, co zwiększa wygodę użytkowania.
Wydajne krojenie z krajalnicą automatyczną
Komfort użytkowania
Przed ostateczną decyzją o zakupie warto również wziąć pod uwagę ogólny komfort użytkowania, czyli takie elementy jak łatwość obsługi oraz utrzymania urządzenia w czystości, bezpieczeństwo obsługi, cicha i płynna praca oraz serwis/gwarancja. Jednak aby dokonać najlepszego wyboru zawsze warto skontaktować się ze specjalistą, który podpowie, który model będzie odpowiedzią na konkretne potrzeby, zapraszam do kontaktu z naszym konsultantem sklepu eLadex, który odpowie na wszelkie pytania związane z zakupem krajalnicy do wędlin, serów i innych typów żywności.
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska.