Wykonanie komory chłodniczej - co wpływa na koszt budowy?
Komora chłodnicza zapewnia odpowiednie warunki dla towarów, które z racji swojej charakterystyki wymagają przechowywania w niskich temperaturach. Jej użycie pozwala z powodzeniem gromadzić odpowiednie zapasy produktów, które znajdują zastosowanie między innymi w sklepach, lokalach gastronomicznych, ale i nie tylko. Używane są także w hotelach, szpitalach, hurtowniach oraz zakładach produkcyjnych. By móc cieszyć się niezawodną i w pełni wydajną komorą chłodniczą należy przestrzegać kilku zasad podczas jej budowy. Jak wygląda jej proces instalacji i co wpływa na końcowy koszt powstania chłodni?
Spis treści:
- Komora chłodnicza co to jest i do czego służy?
- Komora chłodnicza do produktów spożywczych – co powinno się o niej wiedzieć?
- Poznaj budowę komory chłodniczej
- Ile kosztuje budowa chłodni?
Komora chłodnicza co to jest i do czego służy?
Komora chłodnicza to wydzielona przestrzeń składająca się ze specjalistycznych przegród, które, dzięki odpowiednim materiałom, zapewniają wymaganą izolację termiczną oraz paroszczelność. W ten sposób składowane produkty nie są narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Komora jest wyposażona w chłodnicę i agregat chłodniczy, które pozwalają obniżyć i utrzymać stałą temperaturę we wnętrzu. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które jest powszechnie wykorzystywane w branży gastronomicznej, spożywczej, medycznej, hotelarskiej i nie tylko.
Specyfikacja techniczna takich pomieszczeń ma na celu zapewnić stałą temperaturę we wnętrzu o każdej porze dnia i nocy. Użyte do produkcji materiały pozwalają zapewnić nie tylko odpowiednie warunki termiczne przechowywanej żywności, ale także wpływają na koszt zużycia energii elektrycznej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych chłodnia to rozwiązanie, które pozwala uzyskać maksymalną wydajność przy niskim stopniu zużycia energii elektrycznej.
Komora chłodnicza do produktów spożywczych – co powinno się o niej wiedzieć?
Stosowanie chłodni w lokalach gastronomicznych bądź sklepach spożywczych to w pełni bezpieczne i polecane rozwiązanie, które sprosta restrykcyjnym normom sanitarnym. Wykorzystywane są do przechowywania produktów spożywczych w ilościach większych, niż lodówki czy szafy chłodnicze lub mroźnicze. Podstawowy podział komór chłodniczych obejmuje trzy rodzaje pomieszczeń:
- komory chłodnicze plusowe, które zapewniają temperaturę otoczenia w przedziale 0 – 10°C
- komory mroźnicze, które gwarantują utrzymanie temperatury pomiędzy -25 – 0°C
- komory głębokiego mrożenia – przeznaczone są do najbardziej wymagających zastosowań, które ze względu na swoją charakterystykę wymagają utrzymywania średniej temperatury poniżej -25°C.
źródło: zdjęcia własne
Poznaj budowę komory chłodniczej
Podstawą każdej chłodni jest zapewnienie odpowiednich warunków termicznych oraz izolacyjnych. W zależności od indywidualnych wymagań oraz specyfikacji technicznej budynku, wyróżnia się komory murowane wolnostojące, montowane całościowo we wnętrzu budynku, modułowe oraz komory wykonane z płyt poliuretanowych. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa ściany komór cechują się wysoką odpornością na działanie wysokich temperatur, jak również niepalnością.
Sercem każdej komory chłodniczej jest agregat chłodniczy, który w zależności od wymiarów komory, może składać się z pojedynczego urządzenia typu Monoblok, jak również kompleksowej instalacji w systemie split składającej się z agregatu, chłodnicy i instalacji chłodniczej łączącej oba urządzenia. W przypadku komór mroźniczych warto korzystać z najbardziej wydajnych systemów chłodzenia. Ten element – w zależności od liczby i mocy zastosowanych urządzeń – ma kluczowe znaczenie w zakresie kosztów zarówno budowy jak i późniejszego użytkowania.
Równie istotne pozostają walory użytkowe. Dzięki zaawansowanym systemom zarządzania komorą codzienne użytkowanie staje się niemalże bezobsługowe. Zaawansowany technologicznie system sterujący czuwa nad parametrami pracy całego systemu zapobiegając tym samym ewentualnemu zamrożeniu parownika czy wystąpieniu drobnych awarii.
Dla pewności wydajnej pracy chłodni warto zadbać o każdy, nawet najmniejszy, detal konstrukcji. W budowie komory chłodniczej szczególną rolę odgrywają odpowiednio wykonane drzwi, które ze względu na wysoką różnicę temperatur mają za zadanie zapewnić odpowiednią izolację termiczną. W tej kwestii do najczęściej instalowanych drzwi zalicza się drzwi przesuwne oraz zawiasowe. Stosowanie odpowiedniej jakości podzespołów wpływa nie tylko na komfort użytkowania komory chłodniczej, ale także na jej żywotność. Warto także pamiętać o cyklicznym serwisowaniu układu – zespół doświadczonych ekspertów zapewni odpowiednie warunki dla składowanych towarów eliminując ryzyko potencjalnych awarii.
Komora chłodnicza cena. Jaki jest koszt budowy chłodni?
Koszt budowy komory chłodniczej uzależniony jest od wielu czynników, które wpływają na jej projekt oraz powstanie. W zależności od specyfikacji składowanych produktów, należy wybrać odpowiedni rodzaj konstrukcji, który zapewni optymalne warunki. Pierwszym czynnikiem, który decyduje o kwocie, jaką należy przeznaczyć na budowę chłodni jest wielkość pomieszczenia oraz jego przeznaczenie – w tym specyfikacja techniczna budynku.
Kolejny czynnik, który ma realny wpływ na koszt budowy komory chłodniczej to poziom temperatury, jaki ma być zapewniony w pomieszczeniu. Istotne jest tu dostosowanie wydajności chłodniczej agregatu chłodniczego, który pozwoli uzyskać stałą temperaturę powietrza, jednocześnie neutralizując ewentualne straty cieplne.
źródło: opracowanie własne
Miejsce montażu to kolejny aspekt, który ma znaczenie przy cenie komory chłodniczej. Należy bowiem uwzględnić grubość ścian, które będą skutecznie oddzielać zewnętrzną temperaturę od tej, która panuje w chłodni. Warstwa izolacyjna znajduje swoje przełożenie między innymi w zużyciu energii elektrycznej, dlatego odpowiednia konstrukcja zapewnia niskie koszty utrzymania obiektu w przyszłości. Warto zaznaczyć, że koszty budowy izolacji rzutują szczególnie na cenę komór mroźniczych.
Oprócz tego, należy odpowiedzieć na pytanie – jak często pomieszczenie będzie odwiedzane przez osoby trzecie i jak wiele towaru będzie w nim składowane. Wspomniane wcześniej ubytki energii cieplnej wpływają na decyzję, jakich materiałów użyć, by zapewnić odpowiednie warunki termiczne. Stopień zaawansowania konstrukcji oraz niezbędna moc, która będzie zdolna do wychłodzenia powierzchni użytkowej, a także jej wyposażenie – w tym regały to także dodatkowe czynniki, które wpływają na cenę montażu chłodni.
Decydując się na zakup komory chłodniczej swój wybór warto skonsultować z profesjonalistą, który uwzględni wszelkie, niezbędne czynniki. W ten sposób zyska się gwarancję, że przechowywana żywność pozostanie świeża. Posiadanie profesjonalnej chłodni to rozwiązanie na lata. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań rekomendowanych przez specjalistów chłodnia odwdzięczy się maksymalną wydajnością przez długi czas.
Skorzystaj z darmowej konsultacji, aby dobrać odpowiednią komorę chłodniczą.
lub